Uniwersytet Dzieci

Jak można wyrazić siebie?
W piątek, 17 marca, uczniowie klasy 3 szkoły podstawowej uczestniczyli w kolejnych zajęciach programu Lekcje z klasą. Tym razem dzieci przekonały się, że emocje można wyrażać na różne sposoby. Łączyli emocje z sytuacjami życia codziennego, co uwrażliwiło je na uczucia innych ludzi i nauczyło nazywać emocje, które towarzyszą różnym wydarzeniom. Poprzez ekspresję muzyczną i plastyczną dowiedzieli się, że pomocne w wyrażaniu uczuć są nie tylko słowa, ale także dźwięki, kolory, ruch. Mogli wybrać komfortowy dla siebie sposób wyrażania emocji podstawowych: radości, smutku, złości, zdziwienia, obrzydzenia, strachu, na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń. Zajęcia w oparciu o scenariusz Uniwersytetu Dzieci przygotowała p. mgr Karolina Szczęsny.

Lekcja z klasą – Uniwersytet Dzieci
Od drugiego semestru 2017 roku klasa trzecia szkoły podstawowej będzie realizowała nowy projekt „Lekcja z klasą” stworzony przez Fundację Uniwersytet Dzieci. Uczniowie otrzymali interaktywny zestaw materiałów : Profesor Szkiełko i tropiciele to inspirująca gra, która pomoże się rozwijać. Uczniowie będą mieli okazję realizować cykl 6 lekcji, w czasie których zdobędą ważne kompetencje społeczne. Dowiedzą się m.in. czym są emocje i jak nad nimi panować, nauczą się, jak rozwiązywać problemy za pomocą kreatywnego myślenia i zrozumieją, na czym polegają relacje w rodzinie czy z rówieśnikami. Fundatorami gry są Rodzice Weroniki - Państwo Rusińscy, za co bardzo serdecznie dziękujemy. Zobacz grę..
Zobacz zdjęcie

Skąd się biorą słowa?
We wtorek, 28 lutego, uczniowie klasy 3 szkoły podstawowej odbyli kolejne zajęcia w ramach scenariuszy Uniwersytetu Dzieci. Tym razem podczas zajęć uczniowie sprawdzali jak powstają nowe słowa i kto decyduje o tym, że trafiają one do języka. Z zaciekawieniem słuchali o sposobach włączania nowych słów do słownictwa. W aktywny sposób tworzyli rodziny wyrazów oraz tropili ich pochodzenie. Na zakończenie zajęć uczniowie mieli przeprowadzić sondę wśród najbliższych, dotyczącą znaczenia niektórych słów występujących w języku polskim. Zajęcia przygotowała i prowadziła p. mgr Karolina Szczęsny.

Jak ludzie przeżywają emocje?
W piątek, 24 lutego, uczniowie klasy 3 szkoły podstawowej uczestniczyli w zajęciach w ramach realizacji Programu "Uniwersytet Dzieci" – Lekcje z klasą. Uczniowie zapoznali się z głównym bohaterem wyprawy – Profesorem Szkiełko, który chcąc uratować świat, wpada w tarapaty na Planecie Twórczego Myślenia. Prosi dzieci, żeby go ratowały. Aby im to się udało, dzieci muszą "kreatywnie podejmować zadania". Pierwszym z zadań były zajęcia pod hasłem "Jak ludzie przeżywają emocje?". W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się między innymi: czym są emocje oraz czy zwierzęta mają emocje. Pozwoliły one przypomnieć dzieciom siedem podstawowych emocji: smutek, strach, złość, wstręt, pogardę, radość i zaskoczenie. Na zakończenie, by utrwalić swoje wiadomości uczniowie wykonali scenki dramowe, w których aktorzy i obserwatorzy mogli opowiedzieć o swoich odczuciach. Zajęcia w oparciu o scenariusz Uniwersytetu Dzieci przygotowała p. mgr Karolina Szczęsny.